Dbanie o komputer stacjonarny

Każdy z nas posiada jakieś urządzenie, które ma stały dostęp do internetu.

Prawie każdy obecnie posiada na przykład swojego smartfona. Jeszcze 13 lat temu smartfony były czymś całkowicie nowym co dopiero zaczęło wchodzić powoli na rynek. Obecnie w 2020 roku, po 13 lat ekstremalnej popularyzacji tych małych mobilnych kombajnów multimedialnych i ogromnego i szybkiego rozwoju technologicznego, smartfona posiada ponad 90 procent osób w krajach rozwiniętych, również w Polsce. Od kilku lat nie jest to już urządzenie z którego korzystają wyłącznie osoby młode i w średnim wieku, ale coraz powszechniejszym jest to, że ze smartfonów korzystają również osoby po 50 roku życia, również emeryci.

Jakie urządzenia posiadamy?

Oczywiście bardzo wielu z nas posiada również coś bardziej zaawansowanego niż smartfon. W 2010 roku bardzo popularnym stało się posiadanie tabletu, który miał być kompromisem między zbyt małymi i prostymi smartfonami, a zbyt dużymi i ciężkimi laptopami i komputerami stacjonarnymi. Niestety czas pokazał, że tablety nie znalazły swojego miejsca na rynku i obecnie jest to produkt niszowy.

O wiele lepiej poradziły sobie notebooki, które nadal bardzo dobrze się sprzedają i to mimo ogromnej popularności smartfonów i dobrej sytuacji komputerów stacjonarnych. Posiadanie laptopa jest szczególnie przydatne kiedy pracujemy w zawodzie, który wymaga od nas pracę z użyciem internetu i to również poza miejscem naszej pracy, na przykład w domu. Najbardziej mobilne laptopy potrafią ważyć mniej niż kilogram, mieć 11-12 calowy monitor (który jednak nadal jest sto razy bardziej komfortowy niż 5-6 calowy ekran smartfona), być cieńsze niż 1 centymetr oraz posiadać bardzo pojemną baterię, która nierzadko pozwala nawet na 8-10 godzin pracy na jednym ładowaniu.

Dla osób, które używają tego typu urządzeń przede wszystkim w domu, najlepszym rozwiązaniem może być komputer stacjonarny. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to rozwiązanie, które będzie od nas wymagało poświęcenie mu więcej czasu. Już samo wybranie podzespołów do komputera i ich złożenie to kwestia wielu godzin szukania i wybierania w sklepach komputerowych. O komputer stacjonarny trzeba też dbać jeżeli chcemy żeby działał równie szybko przez cały okres jego eksploatacji.

Jak dbać o komputery stacjonarne?

Przede wszystkim musimy je co kilka miesięcy (najlepiej co około 3) czyścić. Żeby to zrobić należy rozkręcić obudowę, następnie ustawić komputer na boku i wyczyścić go z kurzu przy pomocy sprężonego powietrza i pędzelka. Następnie należy wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze komputera – dzięki temu cały komputer będzie mniej się przegrzewał i działał szybciej.

Redakcja elektro-sat.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *