Zarządzanie oprogramowaniem

W świecie IT słowo oprogramowanie jest chlebem powszednim. Jednak nawet ludzie spoza IT, na przykład osoby i firmy czy instytucje, które korzystają z jakiegokolwiek oprogramowania wiedzą co to takiego.

Co jest oprogramowaniem?

Oprogramowaniem może być aplikacja, program użytkowy, strona internetowa służąca jakiemuś celowi, np. strona internetowa bankowości internetowej, na którą nie tylko się wchodzi i czyta się informacje tam znajdujące się, ale też loguje się, wysyła wnioski, zapytania do banku, robi się przelewy czy podpisuje się umowy kredytowe. Oprogramowanie jest to zatem stworzony przez programistów zestaw instrukcji wraz z interfejsem użytkownika – czyli oknem lub innym widokiem wraz z danymi, które ma służyć jakiemuś celowi.

Proces tworzenia oprogramowania

Tworzenie oprogramowania to długi proces, który w wielu przypadkach nie kończy się po pierwszej implementacji. Bardzo często obsługa oprogramowania trwa ciągle. Jeśli użytkownicy korzystają z niego codziennie to wykryją pewne błędy, zgłoszą zapotrzebowania, może okazać się, że baza puchnie, coś się dzieje z oprogramowaniem i trzeba go cały czas monitorować. Zatem zarządzanie oprogramowaniem to duża część pracy programistów, testerów, architektów oprogramowania i innych osób włączonych w projekt tego oprogramowania.

Polega ono na administrowaniu, monitorowaniu, kontrolowaniu oraz ochronie oprogramowania w całym cyklu jego życia. Aby efektywnie zarządzać oprogramowaniem trzeba mieć pełny i spójny obraz tego, co się z nim dzieje każdego dnia, jak z niego korzystają użytkownicy, jak wygląda jego eksploatacja, czy zasoby sprzętowe, które mamy wystarczają do niezachwianego działania oprogramowania. Najważniejsze w zarządzaniu oprogramowaniem jest szybkie naprawienie awarii, zarządzanie jego wersją, ale też szybkie, najlepiej automatyczne wystawianie najnowszej wersji bez błędów i z nowymi funkcjami. Często programy są tak skomplikowanie, że praca nad nim bez automatyzacji często jest nieefektywna i czasochłonna.

Jeśli chodzi o zarządzanie oprogramowaniem to mamy też na myśli to, które stworzyła inna firma, a nie tylko to, które stworzyliśmy dla klienta. Ważne jest to czy oprogramowanie, którego używamy jest jeszcze wspierane technicznie, czy jest ono jeszcze używane, czy mamy aktualne licencje, ale też zabezpieczenie przed atakami wirusów różnego pochodzenia oraz przed włamaniami się do danych firmy czy prywatnych. Maksymalna przejrzystość oprogramowania to cel wielu firm informatycznych oraz tych, którzy używają oprogramowania w swoich w firmach. Może to zaoszczędzić wielu problemów w przyszłości.

Redakcja elektro-sat.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *