Instalacje grzewcze na paliwo stałe są bardzo wrażliwe na zaniki napięcia. Unieruchomienie pompy CO powoduje wzrost temperatury wewnątrz paleniska, co w dalszej perspektywie może doprowadzić do rozszczelnienia pieca lub zapowietrzenia układu wymiany ciepła.
Jak awaryjnie zasilić instalację grzewczą?
W przypadku zaniku napięcia sieciowego jedynym rozwiązaniem pozostaje zapewnienie rezerwuaru energii. Funkcję tą realizuje zasilacz UPS, który składa się z:
- układu ładującego, w skład którego wchodzi transformator, układ prostujący i system filtrów,
- baterii, której zadaniem jest magazynowanie energii,
- falownika, który konwertuje przebieg stały z baterii do przebiegu sinusoidalnie zmiennego.
Co ważne, zasilanie awaryjne powinno zostać wyposażone w układ elektroniczny, który umożliwia automatyczne przejście w tryb zasilania awaryjnego w jak najkrótszym czasie. System ten na bieżąco monitoruje napięcie zasilania, aby w przypadku jego zaniku przejść na zasilanie z podłączonego akumulatora. Czas reakcji tego układu nie powinien być dłuższy niż 4 ms.
Co można zasilić UPS-em?
W przypadku baterii o niewielkiej pojemności można awaryjnie zasilić pompę CO. Dzięki temu wymuszony obieg wody schłodzi palenisko, doprowadzając w konsekwencji do powolnego wygaszania kotła, o ile nie zostanie mu podane paliwo z zewnątrz. W przypadku kotłów działających automatycznie warto podłączyć zasilanie awaryjne pieca o większej pojemności, które zasili również układ podajnika. Ogniwo zasilania awaryjnego można też podłączyć do wielu innych odbiorników. Dzięki temu można zasilić np. komputer, dając sobie czas na szybkie dokończenie pracy i zamknięcie całego systemu w celu zapisania danych. Z kolei zasilacze awaryjne o dużej pojemności można wykorzystać do zasilania zaawansowanej automatyki grzewczej i to przez co najmniej kilka godzin.
Jaki UPS wybrać dla siebie?
Kwestia tego, jakie zasilanie awaryjne pieca powinno zostać wybrane do konkretnej instalacji, zależy w głównej mierze od parametrów zasilacza.
- Krótki czas reakcji. Zasilacze powinny przechodzić w tryb awaryjny w możliwie jak najkrótszym czasie, aby zachować ciągłość pracy systemu bez konieczności jego ręcznego restartu.
- Liczba i rodzaj gniazd. Wszechstronny zasilacz powinien być wyposażony w co najmniej dwa gniazda Schuko (230 V), a także w gniazda USB.
- Pojemność baterii. Im jest większa, tym dłużej może pracować zasilane urządzenie.
- Rodzaj ogniwa. Bateria, z której korzysta zasilanie awaryjne pomp CO, powinna zachowywać optymalną pojemność zarówno w trybie podtrzymania (doładowywania), jak i zmiennego obciążenia.
Mając to wszystko na uwadze, wybór optymalnego zasilacza awaryjnego do CO z pewnością się opłaci.