Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Zasady bezpieczeństwa – jak postępować, kiedy pracujemy z prądem?

21 czerwca 2022


Instalacje elektryczne Gdańsk i ich prawidłowe zabezpieczenie 

 

Instalacje elektryczne pełnią niezwykle ważną funkcję w każdym domu. Od jej prawidłowego wykonania zależy, czy domownicy będą w stanie korzystać z prądu, wody czy ogrzewania. W skład domowej instalacji elektrycznej wchodzi kilka podstawowych elementów, do których przede wszystkim zalicza się rozdzielnię elektryczną, przewody oraz osprzęt. W inteligentnych domach mogą pojawiać się dodatkowe elementy umożliwiające sterowanie alarmem, oświetleniem, bramą czy ogrzewaniem. Aby mieć pewność, że nasza instalacja elektryczna jest wykonana w sposób bezpieczny, zadanie to należy powierzyć niezawodnemu fachowcowi, który zadba o każdy element instalacji. 

Aby nasza instalacja była odpowiednio zabezpieczona niezbędne jest użycie kilku elementów na etapie jej wykonywania. Pierwszym elementem bezpiecznej instalacji jest uziemienie. Jego fundamentalnym zadaniem jest chronienie przed pojawieniem się niebezpiecznego napięcia na przykład na metalowej obudowie uszkodzonego urządzenia elektrycznego. Kolejna kwestia to wyłączniki nadmiaroprądowe oraz wyłączniki różnicowoprądowe. Te pierwsze zastąpiły w instalacjach tradycyjne bezpieczniki. Chronią obwody przed przeciążeniem oraz odcinają zasilanie w razie zwarcia. Wyłączniki różnicowoprądowe reagują natomiast na upływ prądu w chronionym obwodzie i wyłączając wówczas jego zasilanie. 

 

Jak bezpiecznie pracować z prądem? 

 

Niewłaściwe obchodzenie się z instalacją elektryczną niesie za sobą wiele zagrożeń, takich jak porażenie prądem, spowodowanie wybuchy czy pożaru. Większość wypadków spowodowana jest przez niewłaściwe podłączenia lub prowizorki oraz brak zachowania zasad bezpieczeństwa przy pracy z urządzeniami elektrycznymi, oraz prądem. Wypadek powstały wskutek nieprzestrzegania przepisów BHP, porażenie prądem ma bardzo duży wpływ na organizm ludzki. Prąd płynący przez ludzkie ciało może wywołać wiele zmian fizycznych oraz chemicznych. Może dojść do zakłócenia w układzie nerwowym, które spowodować może migotanie komór serca, duszności, a nawet skurcze mięśni. W najcięższych przypadkach dochodzi do zgonu spowodowanego zakłóceniem pracy serca. 

Podczas pracy z instalacjami elektrycznymi w Gdańsku, do ochrony przed porażeniem prądem stosowane są: 

·      rękawice elektroizolacyjne,

·      obuwie elektroizolacyjne,

·      sprzęt ochrony oczu i twarzy,

Środki ochrony indywidualnej są szczególnie ważne podczas prac remontowo – konserwacyjnych instalacji elektrycznych, gdyż bardzo często są one jedynym środkiem ochrony. 

Jeżeli instalacje elektryczne w Gdańsku wymagają usprawnienia lub przeprowadzenia konserwacji, warto zwrócić się o pomoc do fachowca, gdyż samodzielna praca z prądem może skutkować niebezpieczeństwem wystąpienia w przyszłości niebezpiecznej awarii.

Redakcja elektro-sat.com.pl

Redakcja elektro-sat.com.pl jest miejscem, gdzie czytelnicy znajdą wartościowe informacje, praktyczne porady oraz inspiracje związane z efektywną pracą biurową i wykorzystaniem nowoczesnych technologii w codziennej działalności zawodowej. Naszym celem jest wspieranie profesjonalistów w doskonaleniu swoich umiejętności oraz kreowaniu optymalnych warunków pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

skaning laserowy 3D
Jaki papier wybrać do druku
Zasilacze awaryjne

Jesteś zainteresowany reklamą?