Czym są e-booki oraz jakie są ich wady i zalety?

W ostatnim czasie w Polsce obserwuje się rosnącą popularność e-booków. Czym one są i jakie są ich zalety, a także wady? Czy opłaca się kupowanie specjalnych urządzeń do ich czytania?

E-booki – czym są?

E-book to po prostu książka w wersji cyfrowej umieszczona w specjalnym pliku z rozszerzeniem.epub lub.mobi, które umożliwiają jej poprawne sformatowanie na przystosowanych do tego urządzeniach. Książki w takiej formie kupić można już w większości polskich księgarni internetowych – otrzymuje się wówczas za określoną sumę możliwość pobrania pliku na swoje urządzenie. Zaletą jest brak płacenia za przesyłkę oraz fakt, że książki w takiej formie najczęściej kosztują trochę mniej.

Jak czytać e-booka?

E-booki można czytać obecnie na urządzeniach mobilnych, jeżeli posiadamy odpowiednią aplikację zdolną do odczytania plików w formatach.epub oraz.mobi. Wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem może być dosyć uciążliwe dla naszego wzroku, więc jeżeli czyta się wiele e-booków warto zainwestować w specjalny czytnik. Urządzenie takie wykonywane jest w technologii O-Papier, dzięki której ekran jest całkowicie matowy, a więc nie emituje żadnego świata, niczym kartka papieru. Oczywiście elementem ubocznym jest fakt, że podobnie, jak w przypadku tradycyjnej książki nie ma możliwości czytania w ciemności. Nowsze wersje czytników, podobnie jak smartfony, wyposażone są w ekrany dotykowe oraz możliwość połączenia z siecią Wi-Fi.

Zalety i wady e-booków

Mole książkowe znają ten nieunikniony problem, w którym chciałoby się kupić więcej powieści, ale zwyczajnie ciężko znaleźć wolne miejsce na półce. Podstawową zaletą czytania na czytniku bądź w telefonie jest więc ergonomiczność – na jednym małym urządzeniu może znaleźć się bowiem wręcz nieograniczona liczba książek. Wiele osób przywiązanych jest do tradycyjnej formy czytania, a wszelkie formy cyfrowe wydają się „nie tym samym”, co szelest kartek i zapach świeżego papieru. W takim wypadku ciężko będzie przerzucić się na książki w wersji elektronicznej.

Zobacz więcej na otogry.pl

Redakcja elektro-sat.com.pl