Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Gra jest o wielką stawkę, czyli jaki monitor dla gamera wybrać?

11 października 2021 jaki monitor dla gamera wybrać

„Granie w gry” jest czymś znacznie więcej, niż bezproduktywnym spędzaniem czasu przed ekranem komputera. To sport, emocje, a nieraz i międzynarodowe rozgrywki. Jednak tak jak piłkarz potrzebuje korków, a tenisista rakiety, tak do uprawiania gamingu potrzebny jest odpowiedni komputer oraz monitor o konkretnych parametrach. Czy na rynku można znaleźć coś odpowiedniego w przystępnej cenie?

Nie warto wybierać sprzętu stosunkowo taniego i „wystarczająco” dobrego, ponieważ prędzej czy później przestanie spełniać oczekiwania (o ile w ogóle im sprosta), bo gry z roku na rok mają coraz większe wymagania. Monitor do gamingu musi posiadać pewne parametry – inaczej będzie chybioną inwestycją.

Po pierwsze: matryca

Kluczowym elementem zestawu gamera jest monitor, a w zasadzie jego matryca – to ona odpowiada za przetwarzanie impulsów elektrycznych w obraz, jaki widzimy. Na rynku dostępne są matryce IPS, TN, VA i MVA, jednak wśród polecanych modeli dla graczy można zazwyczaj znaleźć dwie pierwsze.

Jeśli mamy ograniczony budżet, zależy nam na szybkich reakcjach, a kąt widzenia jest dla nas drugorzędny, powinniśmy wybrać matrycę TN. Każdy, komu zależy głównie na jakości kolorów i kątach patrzenia, powinien zdecydować się na droższy model, wyposażony w matrycę IPS. Najlepiej też, żeby powierzchnia nie była błyszcząca – raczej matowa albo z antyrefleksem (zapewni większy komfort podczas długich kampanii).

entereo

Idealny monitor dla gamera, czyli nie ignoruj rozdzielczości!

Aby zasiadanie do ulubionej gry miało w ogóle sens, zestaw gamera musi posiadać monitor z rozdzielczością przynajmniej Full HD, czyli nie mniej niż 1920 x 1080 pikseli. Najlepiej taka rozdzielczość sprawdza się na monitorach o przekątnej 22-24 lub 27 cali.

W ten kanon dobrze wpasowuje się jeden z monitorów DELL – model P2722H wśród parametrów ma właśnie 27-calowy ekran Full HD o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Gamerzy poza Full HD wybierają dzisiaj również QHD – wtedy rozdzielczość monitora wynosi 2560×1440 pikseli. Obok rozdzielczości ważny jest sam format. Graczom poleca się monitory ultrapanoramiczne, czyli ze stosunkiem 21:9, które dają większy obszar roboczy podczas gry – a dla dobrego stratega może być to kluczem do wygranej.

Czy odświeżanie obrazu podczas gry ma znaczenie?

Chyba nic tak bardzo nie irytuje gracza, jak przesuwające się klatki obrazu czy zamazany widok podczas emocjonującego wyścigu czy starcia. Tym samym można odpowiedzieć, że tak, odświeżanie obrazu ma ogromne znaczenie w przypadku rozbudowanych gier komputerowych. Im więcej klatek zostanie wyświetlonych podczas jednej sekundy, tym lepszy i ostrzejszy będzie obraz. W tym wypadku lepiej od razu odrzucić wersje monitorów z 60 Hz – monitor do gamingu powinien mieć minimum 120 Hz, a najlepiej 144 Hz.

Smaczki dla koneserów

Wybierając monitor do grania warto zwrócić uwagę na detale – pasjonatom gier kładących nacisk na oprawę nie tylko graficzną, ale i muzyczną, takie modele jak wspomniany wyżej monitor Dell P2722H z dodatkową listwą dźwiękową, zapewnią jeszcze lepsze wrażenia. A to dopiero sam wierzchołek góry lodowej. Przekonaj się sam, klikając tutaj.

Redakcja elektro-sat.com.pl

Redakcja elektro-sat.com.pl jest miejscem, gdzie czytelnicy znajdą wartościowe informacje, praktyczne porady oraz inspiracje związane z efektywną pracą biurową i wykorzystaniem nowoczesnych technologii w codziennej działalności zawodowej. Naszym celem jest wspieranie profesjonalistów w doskonaleniu swoich umiejętności oraz kreowaniu optymalnych warunków pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaki papier wybrać do druku
Zasilacze awaryjne
książki

Jesteś zainteresowany reklamą?

książki