Strona główna
Urządzenia
Tutaj jesteś

Ustawianie i montaż anteny satelitarnej

18 października 2023 Ustawianie i montaż anteny satelitarnej


Montaż anteny satelitarnej nie należy do trudnych czynności, a jego zlecenie specjaliście wcale nie jest konieczne. W artykule podpowiadamy, jak prawidłowo zamontować i ustawić antenę satelitarną, by działała bez żadnych zakłóceń. Zapraszamy do przeczytania!

Czego potrzebujesz do ustawienia anteny satelitarnej?

Ustawianie anteny satelitarnej wymaga następujących elementów:

  • antena satelitarna – aluminiowa lub stalowa,

  • uchwyt do anteny – montowany od boku, przodu lub dołu,

  • konwerter – jednowyjściowy, dwuwyjściowy, czterowyjściowy lub ośmiowyjściowy,

  • kołki i śruby,

  • przewód,

  • wtyki.

Przydatnym elementem, który ułatwi montaż anteny satelitarnej, jest również miernik do ustawiania anteny satelitarnej. Jest prosty i jednocześnie wygodny w obsłudze. Pozwala ustawić optymalny poziom sygnału odbieranego przez antenę.

Jak ustawić antenę satelitarną?

W celu ustawienia anteny satelitarnej, miernik należy podłączyć pomiędzy konwerter anteny a tuner SAT. Miernik pokazuje poziom sygnału na dziesięciostopniowej skali, a dzięki regulowanemu tłumikowi możliwe jest dokładnie dostrojenie.

Co istotne, miernik posiada dwa gniazda. Do gniazda REC należy podłączyć tuner satelitarny, z kolei do gniazda LNB – konwerter anteny SAT. Choć to właśnie ustawienie anteny przy pomocy miernika jest najprostsze, niektórzy decydują się na nieco bardziej skomplikowany sposób, który wykorzystuje kompas oraz pochyłomierz. Jeśli z kolei chodzi o ustawienie anteny po wichurze, jakość sygnału można z łatwością sprawdzić na telewizorze.

Jak wybrać miejsce instalacji anteny?

Miejsce, w którym zostanie zainstalowana antena, powinno być:

  • w miarę możliwości zabezpieczone przed wiatrem,

  • łatwo dostępne,

  • oddalone od drzew, krzewów i budynków.

Dodatkowo antena nie powinna być zamontowana zbyt wysoko, bowiem może to doprowadzić do jej rozregulowania. Niektóre anteny należy montować od południowej strony budynku – jest to np. Cyfrowy Polsat, Telewizja na Kartę czy NC+.

Jak ustawić antenę pod odpowiednim kątem?

Chcąc ustawić antenę pod odpowiednim kątem, należy sprawdzić szerokość i długość geograficzną swojego adresu (np. przez internet). W tym zadaniu dobrze sprawdzi się aplikacja do ustawiania anteny satelitarnej, która pokaże najkorzystniejszą linię ustawienia wraz z kątem nachylenia.

Alternatywą dla aplikacji jest skorzystanie z gotowych tabel, które są przeznaczone dla każdej miejscowości w Polsce. Możesz z łatwością znaleźć je w internecie. 

Jak zamontować antenę satelitarną?

W celu zamontowania anteny należy oznaczyć miejsca otworów, np. markerem, a następnie wywiercić je i umieścić w nich kołki. Za pomocą śrub należy zamocować wysięgnik, a następnie dokręcić go kluczem. Na wysięgnik zakłada się antenę oraz zabezpiecza nakrętkami. Następnie pozostaje ustawić kąt elewacji oraz przykręcić przewód do konwertera.

Ostatni krok to przeprowadzenie przewodu do pomieszczenia, w którym znajduje się dekoder. Cały ten proces nie jest wymagający i każdy, kto posiada odpowiednie narzędzia, bez problemu sobie z nim poradzi. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja elektro-sat.com.pl

Redakcja elektro-sat.com.pl jest miejscem, gdzie czytelnicy znajdą wartościowe informacje, praktyczne porady oraz inspiracje związane z efektywną pracą biurową i wykorzystaniem nowoczesnych technologii w codziennej działalności zawodowej. Naszym celem jest wspieranie profesjonalistów w doskonaleniu swoich umiejętności oraz kreowaniu optymalnych warunków pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ustawianie i montaż anteny satelitarnej
Jak wybrać telefon komórkowy
mikrofon

Jesteś zainteresowany reklamą?

mikrofon