Strona główna
Urządzenia
Tutaj jesteś

Drukarki – rodzaje, typy, modele

11 lutego 2020

Druk 3D to wytwarzanie trójwymiarowych oraz fizycznych obiektów na wzór modelu komputerowego. Na początku była to metoda do budowania form oraz prototypów. Po czasie oraz postępach jakie poczyniono dokładność jaką można osiągnąć dzięki drukarkom 3D pozwala na wykonywanie gotowych obiektów np. zabawek, ubrań a także protez.

Drukarki 3D


Drukarki 3D działają na zasadzie warstw. Każdy przedmiot wykonany na drukarce 3D składa się z wielu warstw, które ułożone zostały jedna na drugiej. Każda drukarka 3D ma ruchome elementy dzięki którym warstwy drukowane są na sobie. Każda z warstw ma swoją wysokość, im mniejsza wysokość tym większa rozdzielczość wydruku co oznacz, że gładkość wydruku zależy od jego wysokości.
Materiałem wykorzystywanym do tworzenia wydruków 3D jest filament, to „żyłka” umieszczona na szpuli. Innymi popularnymi materiałami są tworzywa termoplastyczne czyli: metale, żywice oraz „plastiki”.


Drukarki 3D można stosować w różnych dziedzinach jedynymi ograniczeniami jest wyobraźnia oraz wielkość miejsca w drukarce gdzie powstaje obiekt.

Dzięki konkretnym rodzajom drukarek można stworzyć:


*gotowy produkt z tworzywa sztucznego;
*inne przedmioty z przedmiotów, które maja cechę topienia się;
*elementy do innych przedmiotów;
*prototyp;
*formy potrzebne do wytworzenia przedmiotów lub prototypów;
*domy;


Dostępnych jest wiele metod drukowania 3D, bardzo się one od siebie różnią, mają inne możliwości oraz stosowane są do różnych dziedzin.Wyróżniamy następujące rodzaje druków:
*FDM- termoplastyczny materiał wyciskany przez dysze;to niskobudżetowa technika drukowania 3D, polega na nanoszeniu warstw materiału, który pod wpływem ciepła ulega stopieniu.


*DLP-dzięki tej technologii możemy uzyskać obiekty o gładkich ścianach oraz dużej rozdzielczości. Technika ta polega na utwardzaniu płynnej żywicy za pomocą światła płynącego z projektora.


*SLS- cienkie warstwy proszku budulcowego stapiane za pomocą lasera; polega na wybiórczym łączeniu proszków za pomocą lasera wygląda to tak, że na stół roboczy nanoszona jest warstwa proszku a następnie wiązka laserowa spaja go tworząc jego warstwę. Po wystudzeniu się pierwszej warstwy stół obniża się i nakładana jest druga warstwa. Proces ten powtarzany jest aż do stworzenia przedmiotu drukowanego w 3D.


**MJP- druk 3D,którego materiałem jest żywica utwardzana światłem UV;


*CJP- to druk kolorowy, który możliwy jest dzięki gipsowemu proszkowi, który barwiony jest tuszem;


*DMLS- to druk 3D z metalu, który stapiany jest za pomocą laserów;


*Binder Jetting- proszki piasku lub proszki metaliczne, które łączone są za pomocą spoiwa w formie ciekłej;


*EBM- materiałem jest sproszkowany metal, który topiony jest za pomocą wiązek elektronów;


*LOM- druk z papieru lub folii;


*MJF- druk ze sztucznych tworzyw sproszkowanych, klejonych wybiórczo i zgrzewanych.


Drukarki 3D oraz drukowanie z ich pomocą jest bardzo rozwinięte i bardzo praktyczne i pomocne w wielu dziedzinach życia.

Redakcja elektro-sat.com.pl

Redakcja elektro-sat.com.pl jest miejscem, gdzie czytelnicy znajdą wartościowe informacje, praktyczne porady oraz inspiracje związane z efektywną pracą biurową i wykorzystaniem nowoczesnych technologii w codziennej działalności zawodowej. Naszym celem jest wspieranie profesjonalistów w doskonaleniu swoich umiejętności oraz kreowaniu optymalnych warunków pracy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ustawianie i montaż anteny satelitarnej
Jak wybrać telefon komórkowy
mikrofon

Jesteś zainteresowany reklamą?

mikrofon