Posiadanie własnego komputera stacjonarnego czy też laptopa to obecnie coś niemal wymaganego do tego, żebyśmy mogli podjąć jakąkolwiek lepiej płatną czy bardziej odpowiedzialną pracę, na przykład w biurze.
Zakup pierwszego komputera stacjonarnego to niełatwa sprawa, ponieważ często nie mamy absolutnie żadnego pojęcia o technologii, a tym bardziej o komputerach, kiedy musimy decydować o zakupie komputera stacjonarnego dla siebie. Dlatego też musi być to zakup przemyślany, czyli taki do którego musimy się odpowiednio przygotować.
Zapoznaj się ze specyfikacją swojego komputera
Na początek dobrym pomysłem może być zwyczajne poczytanie o tym jak skonstruowany jest komputer stacjonarny, z jakich podzespołów się składa oraz które z nich za co odpowiadają i które z nich są najważniejsze. Potem możemy sprawdzić ceny poszczególnych z podzespołów, a także znaleźć najlepsze podzespoły w interesującym nas przedziale cenowym. Dzięki takiej wiedzy od razu staniemy się bardziej świadomym konsumentem i nasz pierwszy zakup będzie o wiele bardziej trafiony.
Często jednak jest tak, że zakupiony przez nas komputer po kilku miesiącach użytkowania nie będzie działał w stu procentach tak jakbyśmy chcieli. Po kilku miesiącach nasz komputer stacjonarny może zacząć działać wyraźnie wolniej, mogą zacząć się delikatne spowolnienia czy nawet kilkunastu sekundowe lagi całego systemu lub konkretnych programów i procesów. Dzieje się tak z wielu powodów. Jednym z nich może być zbyt intensywne korzystanie z komputera, na przykład poprzez instalację zbyt wielu programów, a także włączenie zbyt wielu aplikacji i procesów naraz. Innym z powodów może być fakt, że nasz komputer może być zainfekowany wirusami. Powodem może być też brak odpowiedniego czyszczenia wnętrza komputera po kilku miesiącach jego użytkowania.
W takim razie jak przyspieszyć komputer tak żeby działał tak samo jak pierwszego dnia od zakupu?
Na początek zróbmy skan całego systemu przy pomocy dobrego programu antywirusowego. Potrwa to kilka godzin, ale pozwoli wykryć i usunąć ewentualne wirusy.
Następnie odinstalujmy niepotrzebne programy i pliki. Potem zainstalujmy program do optymalizacji pracy komputera – po jego włączeniu, przyspieszy on minimalnie działanie naszego systemu operacyjnego.
Ostatnią rzeczą wartą zrobienia jest otworzenie obudowy naszego komputera i wyczyszczenie wszystkich podzespołów z kurzu i brudu. Po kilku miesiącach będzie go na pewno dużo. Jeżeli mamy pewne doświadczenie, to możemy również wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze, która po tylu miesiącach prawie na pewno będzie zaschnięta, a tym samym jej właściwości będą o wiele mniejsze niż pierwszego dnia od zakupu komputera.