Kiedy kupujemy nowy laptop, to wierzymy, że będzie on z nami przez długie lata i będzie nam służył idealnie. Niestety, tak jak każdy sprzęt elektroniczny, tak i laptop z czasem odmówi posłuszeństwa, np. z powodu przegrzewania się. Ale spokojnie i bez paniki. Z problemem przegrzewania można sobie jednak poradzić. Jak to zrobić?
Jakie są najlepsze sposoby na przegrzewanie się laptopa?
Sam problem przegrzewania pojawia się między innymi wtedy, kiedy wraz z upływem czasu otwory wentylacyjne są zatykane przez kurz i ograniczają tym samym prawidłowy przepływ powietrza, czyli po prostu jego chłodzenie. Typowymi objawami będą np. wolniejsze działanie systemu, spadek wydajności w grach, zawieszanie się systemu, bardzo wysoka temperaturę obudowy oraz ciągłe, głośne działanie wentylatora. Wielu z nas może wtedy zakupić specjalne podkładki chłodzące w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Niestety wiele z nich, szczególnie tych tanich nie spełnia swojego zadania, dlatego też warto skorzystać jeszcze z innych sposobów skutecznie obniżających temperaturę laptopa.
Mechaniczne działanie z komputerem
Można np. przeczyścić dokładnie środek sprzętu i wentylator, odkręcając jego obudowę. Robimy to raz w miesiącu i nie jest to zadanie trudne. Inną metodą, która pomoże w chłodzeniu, będzie wymiana pasty termoprzewodzącej – przynajmniej raz na jakiś czas. To już nieco bardziej skomplikowane. Odkręcamy wtedy obudowę naszego laptopa oraz radiator i bardzo skrupulatnie czyścimy pozostałości po starej paście, a następnie bardzo delikatnie i ostrożnie nakładamy nową. Ważne jest także odpowiednie użytkowanie. To znaczy pamiętajmy, jeżeli nie chcemy, aby zaskoczyło nas nagle przegrzewanie się laptopa, to urządzenie wyłączajmy, jeśli nie będziemy z niego często korzystać.
Poza tym laptop powinien stać na twardej, dość prostej powierzchni, gdyż miękka powierzchnia skutecznie utrudni przepływ powietrza i niestety spowoduje znaczne zwiększenie temperatury! Kiedy laptop przegrzewa się, bo np. jego procesor (powodem może być też inny element, jak choćby karta graficzna) jest bardzo obciążony, to możemy wówczas zadbać o odpowiednie zarządzanie uruchomianymi procesami.
W tym celu używamy Menedżera zadań systemu Windows. Tam zobaczymy, które procesy zużywają najwięcej mocy obliczeniowej procesora. Dodatkowo zainstalujmy przydatny program do optymalizacji i usuwania z systemu zbędnych plików – świetnie sobie z tym radzi CCleaner, który umożliwia również zarządzanie aplikacjami uruchamianymi w trakcie startu systemu operacyjnego.