Stron internetowych mamy na świecie miliony. Codziennie powstają nowe. Są to strony, na których znajdują się tylko proste treści, artykuły ze zdjęciami, ale są też strony, które wymagają akcji użytkownika, np. logowanie, kupowanie, dostęp do danych, ściąganie plików, publikowanie, granie, słuchanie muzyki.
Z czym wiąże się prowadzenie strony internetowej?
Każda strona internetowa powinna działać bez zarzutu, nie powinny na niej pojawiać się awarie. Jeśli na przykład klient wchodzi na stronę internetową sklepu online i ma problem z wybraniem sposobu wysyłki to nie może złożyć swojego zamówienia. Może z niego zrezygnować lub napisać do sklepu i powiadomić o błędzie na stronie. Jednak jaki procent ludzi robi to drugie. Niestety niewielki. Jeśli nie jest to produkt unikatowy to idą szukać innego sklepu internetowego, na którym błędu nie będzie. Nie zawsze jesteśmy w stanie sami monitorować swoich stron internetowych, a nasze IT nie posiada takich narzędzi lub ich usługi są zbyt drogie.
Zatem kłania się monitorowanie stron internetowych, które wykonują firmy kompleksowo i dają często możliwość wypróbowania usługi za darmo. Błędy na stronie mogą powodować różne nieprzyjemne konsekwencje, np. utratę wizerunku, utratę klientów, czytelników, obserwatorów, zainteresowanych, itd. W dzisiejszych czasach jest nacisk na strony internetowe, które wczytują się szybko, na każdym urządzeniu, ich obsługa jest bezproblemowa. Ludzie nie mają czasu na wczytujące się minutę strony. One mają się wczytywać w sekundę, a to, czego szukają mają wyświetlać w drugą sekundę.
Monitorowanie stron – samemu czy przez firmę?
Przedsiębiorca, który bazuje na stronie internetowej często nie ma czasu na samodzielne monitorowanie strony. Przecież składa się ona z wielu podstron i akcji, więc trudno jest wyłapać każdą awarię. Monitorowanie stron internetowych to też sprawdzanie jej dostępności. Jeśli jest ona niewidoczna to trzeba działać od razu. Firma, która takie monitorowanie oferuje często raporty wysyła mailowo, pilne awarie sms-em.
Firma jest bardzo kompleksowa, ponieważ wyłapie często błędy, które są niezauważalne przez wewnętrzne działy monitoringu. Tego typu usługa jest bardzo przydatna w dużych serwisach internetowych, z których dziennie korzystają miliony użytkowników, np. portale informacyjne. Oczywiście strony internetowe dotyczące bankowości internetowej również muszą działać bez zarzutu. Błąd w trakcie wykonywania przelewu lub podpisywania umowy przez internet jest niedopuszczalny. Monitorowanie daje gwarancję, że właściciel strony dowie się wcześnie o awarii niż klient czy kontrahent.