Nowoczesność w bankowości na przykładzie konta osobistego

Na lekcjach historii słyszeliśmy zapewne o rewolucji przemysłowej, która miała miejsce w dziewiętnastym wieku. Obecnie jesteśmy również świadkami swoistej rewolucji. Tym razem jest to rewolucja cyfrowa. Dzięki komputerom i internetowi nasze życie stało się znacznie bardziej wygodniejsze. Wiele czynności, które kiedyś wymagały udania się do sklepu, urzędu czy też na pocztę zostało zastąpionych kilkoma kliknięciami na ekranie naszego laptopa. Rewolucja ma co prawda swoje wady. Podobnie jak kilkaset lat temu, podstawową wadą jest zastępowanie człowieka przez maszynę. Jednak zalety całego procesu są dla gospodarki nie do przecenienia. Szczególnie tą rewolucję cyfrową widać na przykładzie bankowości. Sprawdźmy, co się zmieniło na przykładzie najpopularniejszego produktu bankowego, jakim jest konto osobiste.

Nowoczesność w bankowości

Podstawowa zmiana nastąpiła już na etapie zakładania konta osobistego. W czasach przed wynalezieniem internetu musieliśmy udać się do placówki bankowej w celu założenia konta osobistego. Często bank wymagał przedstawienia różnych dokumentów, takich jak na przykład zaświadczenie o zarobkach. Trzeba było też wypełnić ręcznie kwestionariusz z naszymi danymi osobowymi. Założenie konta osobistego w dzisiejszych czasach sprowadza się do wypełnienia jednego prostego formularza i zweryfikowania swojej tożsamości na przykład za pomocą selfie i zdjęcia dowodu osobistego. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne. W pełni funkcjonalne konto osobiste otrzymujemy bez konieczności wychodzenia z domu.

Dziś nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania w społeczeństwie bez korzystania z bankomatów. Jednak jeszcze trzydzieści lat temu takie bankomaty nie były dostępne. Realizacja wypłaty gotówki wiązała się z koniecznością udania się do placówki bankowej. Następnie trzeba było wypełnić odpowiednie zlecenie i zazwyczaj odstać swoje w kolejce do okienka. Obecnie nie trzeba nawet wypłacać pieniędzy z bankomatu. Płatności bezgotówkowe wykonywane za pomocą karty debetowej są powszechne. Dodatkowo możemy płacić już nie tylko kartą. Wystarczy do tego telefon z mobilną aplikacją naszego banku, lub nawet smartwatch. Czasy, w których pieniądz papierowy zupełnie wyjdzie z codziennego użycia nadchodzą w coraz szybszym tempie.

Bankowość internetowa

Nie można tutaj nie wspomnieć o bardzo ważnym elemencie współczesnej bankowości. Jest nim bankowość internetowa. Jest to specjalny portal, w którym możemy sprawdzić stan konta, zapoznać się z historią naszych wydatków, wykonać przelew czy też nawet założyć konto oszczędnościowe lub lokatę. Jest to wielofunkcyjne rozwiązanie, które w każdym z powyższych przypadków zastępuje kontakt z pracownikiem banku. Obecnie bankowość elektroniczna umożliwia założenie profilu zaufanego. Profil zaufany to projekt, dzięki któremu możemy podpisywać za pomocą sms dokumenty adresowane do naszego samorządu lub też wybranego urzędu państwowego.

Podsumowując, cyfryzacja bankowości odcisnęła bardzo duże piętno na tym sektorze. Nieustający postęp techniczny sprawia jednak, że możemy spodziewać się jeszcze większych udogodnień.

defunc.pl

Redakcja elektro-sat.com.pl