Tani i skuteczny monitoring w domu

0
192

Czasy mamy takie, a nie inne …. za oknami szaleje już wiosna w mediach wirusy atakują cały świat, a nas może zaatakować grupa złodziei chcąc się wzbogacić kradnąc nasz dorobek.
Poniższy artykuł ma na celu, aby naszym bliskim doradzić skuteczny monitoring w domu.

Kamery wokół oraz wewnątrz domu


Podstawowym pytaniem każdego jest ilość kamer. Każdy bok domu należy monitorować minimum jedna kamerą czyli mamy dla przykładu dom w kształcie kwadratu minimum 4 kamery (każda na jedną ścianę)


Mamy teraz super nowoczesne kamery WI-FI jednak ja doradzam podłączenie kablowe. Problemem może być ukrycie kabli, ale jak ktoś się bardzo postara, to powinien to zrobić bez problemów. Na rynku są już dostępne od pewnego czasu gotowe kable łączące kamerę z rejestratorem do nagrywania, nie ma potrzeby łączyć samemu kabla z złączką i zasilaniem.


Kamery Wi FI często gubią zasięg i jeszcze nie są aż tak mocne jak kamery kablowe.
Ważnym czynnikiem decydującym o monitoringu domowym jest też rejestrator do nagrywania obrazu, zalecane jest kupno rejestratora, który pozwoli nam rozbudować kamery. Mamy dla przykładu 4 kamery, a potem decydujemy się rozbudować zestaw o dodatkową kamerę, gdy kupimy rejestrator czterokanałowy będziemy musieli wymieniać cały rejestrator w przypadku rozbudowy co naraża nas na dodatkowe koszty.


Do całego zestawu jest oczywiście potrzebny jeszcze monitor który będzie nam pokazywał obraz i zapisane nagranie nie ma tutaj jakiś szczególnych wytycznych wiadomo że każdy chce jak najtaniej i jak najlepiej monitor można dostać dobry używany w granicach stu złotych.

Udogodnienia monitoringu


Ostatnio bardzo istotną rzeczą jest podgląd on-line. Większość rejestratorów dostępnych na polskim rynku posiada gniazdu LAN do podłączenia kabla sieciowego i mamy wtedy podgląd na cały dom z poziomu smartphone, tabletu czy laptopa z dowolnego miejsca na świecie. Funkcjami dodatkowymi w takim przypadku jest powiadomienie e-mail / SMS o wykryciu ruchu czy nieupoważnionej próby wejścia do wyznaczonej strefy.


Na końcu tego mini poradnika należy zaznaczyć iż każdy rejestrator potrzebuje dysku twardego. Popularnym rozwiązaniem stosowanym w rejestratorach jest dysk SSD typu SATA. Zalecana pojemność do monitoringu domu cechuje oczywiście ilość kamer przy 4 kamerach pojemność 1000 GB czyli 1 TB w zupełności wystarczy.
Całość kosztów bez dostępu do internetu (każdy w domu raczej już posiada internet i nie powinna przekroczyć 2000 zł lub u wyspecjalizowanej firmy zajmującej się montażem koło 2700 zł).
Osobiście polecam zainstalować system monitoringu dla swojego bezpieczeństwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here