Lodówka jest absolutnie niezbędnym sprzętem w każdej kuchni. Trudno sobie wyobrazić obecnie życie bez niej, a wybór modeli i typów lodówki jest naprawdę szeroki.
Jaką lodówkę kupić, aby spełniała nasze wymagania i posłużyła nam na długie lata?
Jako pierwszy krok powinniśmy zastanowić się, czy chcemy, aby nasza lodówka była wolnostojąca, czy może wolimy ją schować zabudowując meblami. Na ten drugi typ decydują się często klienci, którzy kupują sprzęt do salonu z aneksem kuchennym, chcąc dostosować ją wizualnie do całości i nie stracić reprezentacyjnego wyglądu pomieszczenia. Niestety wybór ten znacznie ogranicza wybór pod względem wielkości, ale i możliwości technicznych sprzętu.
Lodówki pod zabudowę mają bardzo zbliżone rozmiary i często nie są one dość duże, a tym samym pojemne. Nie mamy co liczyć również na takie udogodnienia jak dystrybutor napojów, czy kostkarkę do lodu. Warto zatem zastanowić się czy nie lepszym rozwiązaniem będzie lodówka z atrakcyjnym wizualnie designem i niepalcującą się nawierzchnią. W tym wypadku ważną kwestią przy zakupie będzie również głośność sprzętu. Przyjmuje się, że poniżej 40 db to już bardzo cicha lodówka.
Rodzaje lodówek
Jeśli decydujemy się na lodówkę wolnostojącą, mamy pełne pole do popisu jeśli chodzi o wielkość, funkcje i wygląd sprzętu. Największe na rynku to lodówki side by side, które posiadają dwie oddzielne pionowe komory, z których jedna przeznaczona jest na chłodziarkę, a druga na zamrażarkę. Dodatkowo niektóre modele oferują system drzwi w drzwi, który pozwala zaoszczędzić energię przy otwieraniu np. tylko w górnej lub dolnej części. Ten typ lodówek zazwyczaj posiada kostkarkę i dozownik napojów, a także zewnętrzny wyświetlacz.
W lodówkach o bardziej standardowych wymiarach przede wszystkim warto zwrócić uwagę na system no frost lub neo frost. W zamrażarkach jest on już praktycznie standardem natomiast w chłodziarkach występuje tylko w niektórych modelach. Pełny no frost jest naprawdę dużą zaletą, ponieważ zapobiega on osiadaniu się szronu na ścianach lodówki, co zapewnia większy komfort i wydajność użytkowania.
Bardzo przydatne są oddzielne termostaty, które pozwalają na ustawienie odrębnej temperatury dla chłodziarki i zamrażarki. Dalej idąc w tym kierunku, wielu producentów oferuje modele lodówek z dodatkową szufladą, w której można ustawić osobno temperaturę, nawet 0 stopni, dzięki temu jest czymś pomiędzy zamrażaniem, a chłodzeniem i zapewnia dłuższą świeżość żywności.
Producenci sprzętów AGD prześcigają się w nowinkach, wśród różnych udogodnień dostępnych na rynku znajdziemy np. niebieskie światło, które zapewnia proces fotosyntezy, tym samym gwarantując dłuższą świeżość owocom i warzywom, a także funkcja szybkiego chłodzenia podczas rozładowywania zakupów.