Administratorzy IT

Administratorzy IT- to osoby czuwające nad systemem informatycznym.

Do ich obowiązków należą:


*zabezpieczanie danych elektronicznych;
*zarządzanie dostępem do danych;
*rozwiązywanie problemów związanych z systemem lub danymi.
Narzędzia dla administratorów IT powinny umożliwiać mu utrzymanie systemu informatycznego w odpowiednim stanie. Narzędzia te powinny mieć funkcje, które pozwolą kontrolować oraz testować sieć.

Największą popularnością oraz powodzeniem cieszą się następujące produkty oraz narzędzia:


* PERL- to program dostępny dla platformy Windows pod nazwą ActivePerl,który uwarunkowany jest na otwartym źródle, posiada interfejs komunikujący się z Active Directory oraz pozwala tworzyć oraz zmieniać i ulepszać używane produkty. Produkt ten w wersji podstawowej jest bezpłatny a w wersji płatnej nazywanej ASPN daje nam więcej opcji oraz elementów;
* Ethereal – pozwala odkrywać pakiety, testować oraz obserwować sieć. Tworzyć raporty oraz wykonywać inne zadania, które pomogą administratorowi w pracy Narzędzie to jest dostępne bezpłatnie.
*NetCrunch- narzędzie to służy do testowania sieci, jego koszt to nieco ponad 3000 złotych lecz jest ono warte swej ceny, ponieważ oferuje pełen pakiet funkcji do programu PING poprzez DNS aż do funkcji SNMP. Program ten współtworzy mapy, które zawierają topologię sieci zaznaczając poszczególne z nich odpowiednimi kolorami.
*HP JetAdmin- to oprogramowanie, które zarządza drukarkami najlepiej sprawdza się w miejscach gdzie używa się wiele drukarek. Najnowsza wersja opierająca się technologii webowej nazywa się JetAdmin 7.5 i służy do ustalenia kolejności drukowania oraz aktualizacji i konfiguracji oprogramowania w drukarkach;
*Ghost- narzędzie, które umożliwia namnażanie dysków twardych na podstawie istniejących wzorców. Pozwala na tworzenie obrazów dysków twardych oraz przenoszenie ich na inny komputer;
*Software Update Services- dzięki temu oprogramowaniu automatycznie instalowane są poprawki oraz aktualizacje systemu Windows. Narzędzie to jest łatwe w użyciu oraz bezpłatne.
*Rsync- narzędzie stosowane do tworzenia kopii zapasowej danych w trybie DYSK-DYSK oraz do łączenia danych przez połączenie WAN.
* Visio- służy do dokładnego pokazywania architektury sieci. Najbardziej polecana wersja to Visio 2003 Professional, która pozwala na kopiowanie architektury sieci na różne sposoby oraz tworzenie schematów ukazujących węzły sieci.
* VNC- oprogramowanie oparte na otwartym źródle, zapewnia dostęp do systemów. Dzięki temu oprogramowaniu można zyskiwać dostęp do różnych odmian oprogramowania Windows.
*SSH- konfiguruje ono oraz dba o bezpieczeństwo komputera bez problemów oraz utrudnień.

Redakcja elektro-sat.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *